PROBLEMİN ÇÖZÜMÜ

DOKTOR SİNÜSLERİM İÇİN NE YAPACAKTIR?

Doktorunuz size soluk alıp vermeniz, burun akıntınızın rengi ve kokusu ve hangi olayların (günün hangi saatinde veya hangi mevsiminde ) bu bulgulara neden olduğu ile ilgili sorular soracaktır. Baş ağrınızı tarif etmeye hazır olun; Ne zaman ve hangi sıklıkta olduğu, ne kadar sürdüğü, bulantı, kusma, görme bozukluğu, veya burun tıkanıklığı ile ilişkili olup olmadığı. Kulak Burun Boğaz uzmanı özellikle mukozanın görünüşüne ve salgının niteliğine dikkat ederek kulağınızı, burnunuzu, ağzınızı, dişlerinizi, ve boğazınızı muayene edecektir. Burnunuzdaki hassasiyeti inceleyecektir. Bazı durumlarda sinüslerinizin röntgen fılmi gerekli olabilir. Tedavi doktorunuzun koyduğu teşhis ile bağlantılı olacaktır. Enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi veya cerrahi müdahale bazen de her ikisi birden gerekebilir. Akut sinüzit çoğunlukla antibiyotik tedavisine yanıt verirken kronik için genellikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Son yıllarda uygulanan Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) bu hastalıkların çözümünde uygulanan basit bir tekniktir. Sonuçlar oldukça başarılıdır. Eğer bulgular allerji, migren veya sinüzite benzeyen bir başka nedenden dolayı ise doktorunuz alternatif bir tedavi planı uygulayacaktır.

Önleme
Önleme her zaman tedaviden daha kolaydır. Bir soğuk algınlığı veya allerjik nezle atağı sırasında sinüzit gelişmemesi için aşağıdaki önlemler yararlı olabilir :


Tedavi
Bakteriyel sinüzitin tedavisi, uygun bir antibiyotiği içermelidir. Eğer sinüzit belirtilerinden üç veya daha fazlası varsa doktorunuza muayene olun. Doktorunuzun talimatlarına uymaya ve ilaçlarınızı önerilen süre ve dozda kullanmaya özen gösterin.

Antibiyotik yanında, burun tıkanıklığını azaltmak için bir burun spreyi ya da damlası ve ağızdan alacağınız bir dekonjestan ilaç önerilebilir. Burun spreyleri ve damlalarının uzun süreli kullanılmasının sakıncalı olduğunu unutmayınız. Kaynamış su buharının teneffüs edilmesi ve fizyolojik serum damlaları da şikayetlerinizi azaltabilir.

Eğer doktorunuz kronik sinüzit düşünüyorsa, uzun süreli antibiyotik tedavisi almanızı önerebilir. Bazen, kronik sinüzite neden olan mekanik tıkanıklıkların açılması için cerrahi tedavi de gerekebilir.

  Tedavi ve Alınacak Önlemleri Özetlersek..: 

1) öncelikle KBB doktaruna muayene olmak

2) Burunda et ve / veya kemik eğriliği varsa ve alın kısmının hava almasını engelliyorsa doktorun önerisiyle ilgili eti ve/veya kemiği aldırın.

3) Günde 3 kez x10 defa burnunuzdan derin nefes alın.

4) Günlük Portakal suyu için.

5) Alnınızın soğuk havayla temas etmesini önleyin. Rüzgarlı havalarda başınızı ve alnınızı kapacak şekilde şapka  veya bere gibi bir şeyle örtün. Banyodan sonra başınızı kurutup dışarı öyle çıkınız.