SOĞUK ALGINLIĞI

Soğuk algınlığı, üst solunum yollarında virüs türü mikropların neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyondur. Birçok virüs türü (en sık rinovirüsler ve koronavirüsler) soğuk algınlığına neden olabilir. Soğuk algınlığından burun, boğaz, kulaklar, östaki tüpü, nefes borusu, ses telleri ve akciğerler etkilenir. Soğuk algınlığı en çok okul çağı çocuklarında görülür ve sıklığı yaşla azalır.

Soğuk Algınlığı :

Hızlı bir başlangıç evresi vardır. Belirtiler çabuk ortaya çıkar.Genelde boğaz,burun,sinüsler ve larinkste infeksiyona neden olur.İnfeksiyon sırasında ateş yükselmesi nadirdir ve yükselsede hafif bir artış vardır bu özellik soğuk algınlığının gripten ayrılması açısından önemlidir çünkü gripte ateş çok yükselebilir ( 39 dereceden fazla ).

Etkeni sıklıkla rhinovirüstür.Kışın ise daha seyrek görülür çünkü yerini influenza virüs alır ( grip etkeni ) Sanılanın aksine soğuk havanın etkisinden çok aşırı yorgunluk, duygusal stressler,allerjik nazofarenks hastalıkları ve kadınlarda menstrüel siklusun orta dönemi hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır..Boğazda ve burunda yanma hissi,öküsürük,hapşırma,burun akıntısı ve kırıklık hali başlıca belirtileridir.Eğer akciğerlerde rahatsızlık varsa bu bir komplikasyonu veya ikincil bir virüsü düşündürür.Bulgular yaklaşık 4-10 gün içersinde kaybolur ve öksürük hastalığın ikinci haftasında kesilmelidir.

Soğuk Algınlığı bakteriyel infeksiyonlarla,allerjilerle ve diğer hastalıklarla benzer etkiler gösterir.Allerjik hastalıkların belirli dönemlerde ve belirli etkenlerle ortaya çıkması ayırıcı tanıda önemlidir.Bakteriyel infeksiyonların değerlendirilmesi için doktorunuz sizden boğaz kültürü alacaktır.Kültür yöntemi hem etken bakteriyi belirler hem de etkin bir tedavinin seçilmesini sağlar.

Soğuk Algınlığına karşı etkili bir aşı geliştirilememiştir.Geçirilen infeksiyondan sonra hasta kanındaki antikorlar sayesinde bir süre infeksiyondan korunur fakat bu korunma geçici ve kısa süreli olmaktadır.

Tedavide semptomlara yönelik tedavi uygulanır.Bunlar antipiretikler,antihistaminikler ,dekonjestanlar ve Aspirindir.Lütfen herhangibir ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışın özellikle çocuklarda Aspirin doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.C vitaminin subjektif bazı etkileri olduğu söylensede tedavi edici ve koruyucu kesin bir etkisi bulunamamıştır.Hasta bol su almalı ve dinlenmelidir.

Soğuk Algınlığı özellikle astım,amfizem ve bronşitli hastalarda solunumda ciddi problemlere yolaçabilir.Hasta böyle bir durumda hemen bir doktora başvurmalıdır.

 

Belirti ve Bulguları :
Soğuk algınlığının ilk belirtileri genellikle boğazda takılma hissi, burun akıntısı ve hapşırıktır. Başlangıçta su gibi olan burun akıntısı, bir süre sonra sarı-yeşil renkli ve koyu hale gelir. Çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı, ateş, halsizlik, kas ağrıları ve iştahsızlık da görülebilir.

Hastalığın önlenmesi :
Henüz soğuk algınlığına kesin etkili bir aşı bulunmamıştır. Soğuk algınlığına yakalanmamak için, hastalık belirtileri olan kişilerle hastalığın ilk 2. ve 4. günleri arasında temas edilmemesi gerekir. Ancak, çoğu zaman bu mümkün değildir; soğuk algınlığına yakalanan kişiler, henüz hasta olduklarını anlamadan bulaştırıcı döneme girmiş olurlar.

Soğuk algınlığına yakalanan çocuklar, özellikle burun temizliğinden sonra olmak üzere sık sık ellerini yıkamalı, öksürüken ve hapşırırken ağız ve burunlarını kapamalıdırlar. Yorgunken, iyi beslenilmediğinde, serin ve nemli havada kalındığında soğuk algınlığına daha kolay yakalanılacağına dair inanışlar vardır; ancak, bunların gerçek olduğunu destekleyen kesin veri yoktur.

Hastalığın süresi :
Soğuk algınlığı genellikle 7 ile 14 gün arasında iyileşir. Bazen sinüzit, orta kulak iltihabı, larenjit veya bronşit gibi komplikasyonlar nedeniyle hastalığın seyri uzayabilir.

Evde uygulanabilecek tedavi :
Soğuk algınlığının düzelmesi zamana bağlıdır. Bu süre içinde çocuğun istirahat etmesi ve bol sıvı gıda alması (su, meyve suları gibi) gerekir. Genellikle ağrı kesici, dekonjestan ve allerji karşıtı maddeler içeren soğuk algınlığı ilaçları, hastalığı iyileştirmezler; sadece kas ağrısı, burun tıkanıklığı ve baş ağrısı gibi belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilirler. Buruna fizyolojik serum (%0.5 konsantrasyonda tuz solüsyonu) damlatılması ve oda havasının bir buhar cihazı ile nemlendirilmesi burun tıkanıklığı şikayetini hafifletebilir.

Tıbbi tedavi :
Genellikle gerekmez.

Doktorunuza ne zaman başvurmalısınız ?
Boğaz ağrısının şiddetlenmesi ve uzun sürmesi, öksürükle koyu balgam gelmesi veya öksürüğün 10 günden uzun sürmesi, 38°C üzerinde ve birkaç günden uzun süren ateş olması, göğüs ağrısı, sık nefes alma, yutma güçlüğü, sıvı gıda alamama, kulak ağrısı, uyuklama hali, boyunda ağrılı şişlikler, dudak, deri veya tırnaklarında morarma belirtilerinden herhangi birinin görülmesi halinde doktorunuza başvurunuz.

 

Bu sayfanın oluşumu için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi sitesinden Faydalanılmıştır.